اصطلاحات بانکی

اصطلاحات بانکی مهم و کاربردی

درگذشته بخش عمده‌ای از عملیات بانکی به صورت حضوری و در شعب بانک انجام می ‌شد. اما امروزه که اکثر افراد از روش ‌های پرداخت و نقل و انتقال ‌های الکترونیکی استفاده می ‌کنند، باید حتماً با اصطلاحات بانکی مهم و کاربردی آشنا باشند. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم در این مقاله از سایت دریافت شبا، درباره معنی و مفهوم هر یک از این اصطلاحات صحبت کنیم.

اصطلاحات مربوط به نقل و انتقال‌های بانکی

تعداد اصطلاحات بانکی و مفاهیم کاربردی بسیار زیاد است. به همین خاطر باید آن ها را طبقه بندی نمود و بر اساس هر طبقه‌بندی درباره اصطلاحات صحبت کرد. در این بخش درباره انواع نقل و انتقال ‌های بانکی و مفاهیم آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می ‌دهیم.

سامانه ساتنا

مفهوم کلمه ساتنا، سامانه تسویه ناخالص آنی است. سامانه توانسته در سال ‌های اخیر به عنوان یک جایگزین قدرتمند برای چک ‌های رمز دار بین بانکی، مطرح شود. افرادی که بخواهند در طول ۲۴ ساعت بیشتر از سقف انتقال وجه با روش کارت به کارت، پول جابجا کنند، از سامانه ساتنا استفاده می ‌کنند. این سامانه بر پایه شبا فعال است و به صورت آنی مبالغی بین ۱۵ میلیون تومان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان را جابجا می ‌کند.

سامانه پایا

روش‌ های انتقال وجه در سال ‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته‌اند که یکی از پرطرفدارترین آن ها سامانه پایا است. در این سامانه بدون هیچ کارمزدی کاربران می‌ توانند مبالغ بالایی را به صورت انبوه از حساب مقصد مبدا به حساب مقصد واریز کنند. این سامانه که دارای چرخه‌ های انتقال وجه متعددی است به صورت آنی مبالغ واریزی را جابجا نمی ‌کند و ممکن است یک روز طول بکشد تا پول به حساب مورد نظر واریز شود. سقف انتقال وجه با سامانه پایا، روزانه ۵۰ میلیون تومان به صورت اینترنتی است. این سامانه نیز با شماره شبا فعالیت می ‌کند.

اصطلاحات بانکی

شبا

حالا که صحبت از سامانه ‌های انتقال وجه مانند ساتنا و پایا کردیم، باید حتماً بدانید که شماره شبا چیست. زیرا این دو سامانه بدون وجود شماره شبا، عملاً کاربردی ندارند. شماره شبا مخفف شناسه بانکی ایرانی است. ارقامی که در طول این شناسه قرار گرفته‌اند، مربوط به جزئیات اطلاعات حساب هستند. با این شماره که در ابتدای آن دو حرف انگلیسی و علامت اختصاری کشور ایران قرار گرفته، می ‌توان در داخل بانک ‌های کشور و در بانک‌ های بین ‌المللی نقل و انتقال ‌های الکترونیکی را انجام داد.

در سال ‌های اخیر بسیاری از بانک ‌ها شماره شبا را روی کارت ‌های بانکی می ‌نویسند یا از طریق دفترچه حساب در اختیار مشتریان خود قرار می ‌دهند. اما اگر برای انتقال مبالغ سنگین به شماره شبا نیاز دارید، می ‌توانید از خدمات سایت دریافت شبا استفاده کنید. ما در سایت دریافت شبا، شماره کارت و شماره حساب شما را به شناسه شبا تبدیل می‌ کنیم.

شبکه شتاب

یکی دیگر از روش ‌های انتقال وجه استفاده از شبکه تبادل اطلاعات بانکی یا همان شبکه شتاب است. بسیاری از افراد برای انتقال وجه از دستگاه‌ های خودپرداز یا دستگاه ‌های پوز استفاده می ‌کنند. هر دوی این دستگاه‌ ها به شبکه شتاب متصل هستند. در این شبکه با استفاده از خودپرداز می ‌توان ۱۰ میلیون تومان را جابجا کرد. البته نام دیگر این شبکه روش کارت به کارت است.

سامانه چکاوک

در بین اصطلاحات مهم بانکی مربوط به انتقال وجه، سامانه چکاوک جایگاه ویژه‌ای دارد. زیرا این سامانه برای انتقال وجه به صورت درون بانکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این سامانه مشتریان بعد از اینکه چک را می ‌نویسند آن را به بانک تحویل می ‌دهند. متصدیان بانک چک مربوطه را اسکن نموده و تصویر آن را به همراه شماره حساب و همچنین نام فرد ذینفع، وارد می‌ کنند. پس از اینکه شعبه بانک، چک را تایید کند، مبلغ چک به بانک بدهکار منتقل می ‌گردد و پس از بررسی موجودی، مبلغ چک به حساب مشتری واریز می‌ شود.

سامانه چکاوک

سامانه شاپرک

احتمالاً تا کنون زیاد نام سامانه شاپرک را شنیده‌اید و هنگام دریافت رسید کارتخوان یا دستگاه ‌های پوز، علامت شاپرک را دیده‌اید. این سامانه نیز یک نوع روش پرداخت بانکی است که به کارتخوان متصل است. دستگاه پوز یا کارتخوان که برای برداشت وجه از حساب دارنده کارت مورد استفاده قرار می ‌گیرد، از این سامانه استفاده می ‌کند. علاوه بر پرداخت وجه از طریق سامانه شاپرک کاررهای دیگری مانند خرید شارژ، پرداخت قبض، گزارش روزانه، دریافت صورتحساب و … نیز انجام می ‌شود.

درگاه پرداخت مستقیم

با استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم، امکان انجام تراکنش ‌های مالی به صورت اینترنتی میسر شده است. این روش برای افرادی مناسب است که وب سایت آن ها دارای نماد اعتماد الکترونیکی است. به این صورت این افراد می ‌توانند بدون پرداخت هیچ کارمزدی، هزینه‌ های مربوط به کالا و خدمات خود را دریافت کنند.

سحاب

سامانه سحاب نیز برای نقل و انتقال ‌های بانکی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این سامانه به مشتریان بانک ‌های مختلف اجازه می‌ دهد تا بتوانند به دیگر بانک ‌های عضو شتاب، حواله ‌های مالی ارسال کنند.

عملیات بانکی

هرگونه فعالیتی که شامل واریز نقل و انتقال و برداشت وجه یا دریافت مانده حساب شود، نوعی عملیات بانکی محسوب می ‌شود و جزو خدمات بانکی است.

عملیات بانکی

تابا

سیستمی که فقط بانک ‌ها می ‌توانند از آن استفاده کنند، سامانه تابا یا تسویه اوراق بهادار الکترونیکی است. با استفاده از این سامانه، بانک ‌ها به نیابت از مشتریان بانکی، اوراق بهادار را خرید و فروش می ‌کنند. این سامانه که مورد تایید بانک مرکزی است، برای ثبت نمودن اوراق بهادار و مشخصات آن ها کاربرد دارد.

پاشا

پاشا یکی دیگر از اصطلاحات بانکی کاربردی و مهم است. این سامانه برای تسویه شبکه الکترونیکی پرداخت کارت قابل استفاده است و به آن سامانه تسویه شبکه شاپرک نیز گفته می‌ شود. در واقع دستور پرداخت ‌های ارسالی در سامانه پایا، توسط پاشا انجام می ‌گردد.

کلام آخر

در بین اصطلاحات بانکی مهم و کاربردی که به آن ها اشاره کردیم، بعضی از آن ها مانند سامانه ساتنا و پایا برای عملکرد درست نیاز به شناسه شبا دارند. یکی از خدمات اصلی سایت دریافت نیز محاسبه اینترنتی شماره شبا در تمام ساعات شبانه روز است. بنابراین اگر به شماره شبا حساب خود نیاز دارید، کافی است در سایت دریافت شبا عضو شوید و از خدمات ما که دارای امنیت و پشتیبانی هستند، استفاده نمایید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *