انتقال سهام عدالت به وراث

چه راه هایی برای انتقال سهام عدالت به وراث وجود دارد؟

پس از آزادسازی سهام عدالت و تعلق گرفتن سود به صاحبان سهام عدالت، افراد زیادی هستند که برای دریافت این سهام اقدام نموده اند. برخی افراد نیز به دلیل فوت اقوام درجه یک خود، به دنبال انتقال سهام عدالت به وراث آن‌ها هستند. ارائه مدارک لازم برای انتقال مالکیت سهام عدالت به وارث ضروری است.

چگونه می‌توان فهمید که متوفی دارای سهام عدالت بوده است؟

یکی از اقداماتی که بعد از فوت افراد صورت می‌گیرد، انتقال املاک و دارایی‌های آن فرد به وارثان است.

برخی از اقدامات اجرایی که بر اساس آن‌ها اوراق بهادار و دارایی های شخص متوفی به وارثان انتقال داده می شوند، معروف به انتقال قهری هستند. سهام عدالت که جزو اوراق بهادار محسوب می‌شود، در صورت فوت شخص دارنده سهام، به وارثان او قابل انتقال است.

اما برخی از افراد هستند که پس از فوت نزدیکان خود نمی‌دانند که فرد مورد نظر دارای سهام بوده است یا خیر؟

یک راه برای تشخیص دارا بودن سهام وجود دارد و آن هم مراجعه به سایت اصلی اطلاع رسانی سهام عدالت است. به این صورت وارثان می توانند از دارا بودن سهام عدالت فرد متوفی اطلاع کسب کنند و برای انتقال آن اقدام نمایند.

در پایگاه اطلاع رسانی سهام عدالت، بایستی مشخصات و اطلاعات هویتی شخص متوفی وارد شود تا بتوانید متوجه شوید که سهام به نام او ثبت شده است یا خیر؟

انتقال سهام عدالت به وراث
انتقال سهام عدالت به وراث

مدارک مورد نیاز برای انتقال سهام عدالت به وارث

برای انتقال سهام عدالت به وراث تهیه کردن بعضی از مدارک ضروری است. به دلیل اینکه سهام عدالت جزء اوراق بهادار و نوعی دارایی محسوب می شود، بدون ارائه مدارک لازم کسی نمی‌تواند این سهام را به فرد دیگری انتقال دهد. مدارکی که بایستی برای انتقال سهام به فرد دیگر آماده شوند، عبارت‌اند از:

 • تاریخ تولد و کد ملی شخص متوفی
 • کارت ملی وارث
 • گواهی مربوط به حصر وراثت متوفی
 • شماره شبا بانکی وارث
 • آدرس و کد پستی محل اقامت وارث
 • گواهی فوت
 • گواهی انحصار وراثت
 • کارت ملی و شناسنامه وارث
 • گواهینامه واریز مالیاتی

اگر شخص متوفی چند وارث داشته باشد انتقال سهام عدالت به وراث چگونه انجام می شود؟

گاهی اوقات شخص متوفی تنها یک وارث دارد و سهام عدالت او به همان فرد تعلق می گیرد؛ اما در صورت تعدد وراث، بایستی سهام عدالت به صورت قانونی بین تمام وراث تقسیم شود.

 • برای انجام این کار ورثه بایستی به سایت شرکت سمات مراجعه نمایند.
 • در قسمت خدمات انتقال سهام اشخاص متوفی، یک دفتر پیشخوان نزدیک به محل زندگی خود انتخاب کنند.
 • در این مرحله متقاضیان باید به صورت حضوری مدارک مورد نیاز را آماده کنند و به دفتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.
 • در دفتر پیشخوان، وراث باید برای تقسیم سهام عدالت، نامه مربوطه را امضا کنند تا بتوانند سهام باقیمانده را بین خودشان تقسیم کنند.

تمامی وراث بایستی مدارک لازم را به صورت جداگانه آماده کنند. در غیر این صورت درخواست تقسیم سهام آن‌ها مورد پذیرش قرار نمی گیرد؛ بنابراین تمام ورثه بایستی مدارک خود را آماده کنند و به صورت حضوری به دفتر پیشخوان مراجعه نمایند. گاهی اوقات ورثه با معرفی یک وکیل قانونی و ارائه وکالت نامه رسمی به او، کلیه مراحل انحصار وراثت و انتقال سهام به وراث را از این طریق پیگیری می کنند.

انتقال سهام متوفی به افرادی غیر از وارثین امکان دارد؟

افرادی که به‌عنوان وارث قانونی شخص متوفی معرفی می شوند، می توانند سهم‌الارث خود را از سهام عدالت دریافت کنند و این سهام را به نام خودشان انتقال دهند. درصورتی‌که فرد دیگری باشد که نام او در گواهی حصر وراثت موجود نباشد، امکان انتقال سهام به نام او وجود نخواهد داشت.

بنابراین واگذاری سهام عدالت افراد فوت شده فقط به وارثین آن‌ها انجام می شود. در بخش پیش عنوان کردیم که یکی از مدارک مورد نیاز برای انتقال سهام عدالت، ارائه شماره شبا بانکی برای وارث است.

درصورتی‌که قصد انتقال سهام عدالت را دارید، می توانید برای دریافت شماره شبا حساب خود به سایت ما مراجعه نمایید. در این سایت خدمات ویژه‌ای در زمینه محاسبه آنلاین شماره شبا ارائه می شود. کارمزد استعلام شماره شبا مبلغی حدود ۱۲۵۰ تومان است. کاربران با ثبت‌نام در سایت ما می توانند با اطمینان خاطر، فعالیت های بانکی خود را انجام دهند. چرا که سایت ما دارای نماد اعتماد الکترونیک است و پشتیبانی ۲۴ ساعته دارد.

سخن پایانی

یکی از مزایای سهام عدالت این است که امکان انتقال آن به وارثین فرد متوفی وجود دارد. برای انتقال سهام عدالت به وراث، ارائه مدارک مورد نیاز و مراجعه به سایت اطلاع رسانی سهام عدالت ضروری است. مراحل انتقام سهام عدالت در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت.

سوالات متداول

آیا می‌توان سهام عدالت را به وارث انتقال داد؟

بله با ارائه مدارک لازم، می‌توان سهام عدالت را به وارثان فرد فوت شده انتقال داد.

اگر فردی چند وارث داشته باشد، سهام عدالت چگونه بین آن‌ها تقسیم می شود؟

انتقام انتقال سهام عدالت به وراث به صورت مساوی انجام می شود.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *