همه چیز درباره سامانه ساتنا

همه چیز درباره سامانه ساتنا

«ساتنا» یک سیستم الکترونیکی برای انجام کلیه نقل و انتقالات الکترونیکی بین همه بانک ها و مؤسسات مالی بزرگ می باشد که بانک مرکزی استفاده از آن را در اکتبر 2016 آغاز کرد. این سیستم مسئول انتقال آنلاین پول بین بانک‌ها می‌باشد، زیرا کانال‌های ارتباطی بین همه بانک‌های فعال در سراسر کشور و بانک مرکزی ایجاد شده‌است. از این رو، تمام مبادلات بین بانکی با ساتنا به سرعت انجام می شود. انتقال پول قطعی است و امکان بازگشت یا لغو آن وجود ندارد.

ساتنا چیست؟

یکی از محصولات جدید بانک مرکزی سیستم ساتنا است که به مشتریان اجازه می دهد پول را آنلاین بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک واریز کرده و انتقال دهند. سیستم ساتنا یا پرداخت آنی به مشتریان یک بانک این امکان را می‌دهد که هر گونه وجه پرداختی را در هر حسابی در بانک‌های مختلف در همان روز بدون مراجعه به یکی از شعبه‌های همان بانک واریز کنند. در واقع ساتنا جایگزینی مناسب برای چک بانک مرکزی رمزگذاری شده است که نیاز به استفاده از ابزار کاغذی و ارتباطات الکترونیکی ندارد. همه سفارش‌های پرداخت صادر شده در سیستم ستنا یک عدد 16 رقمی هستند و تکرار آن در کل شبکه بانکی کشور غیرممکن است.

ساعات کاری سیستم ساتنا چگونه است؟

سیستم ساتنا هر روز به جز جمعه ها، از ساعت 8 صبح تا 2:30 بعد از ظهر برای سفارشات پرداخت بین مشتریان و تا 3:00 بعد از ظهر برای سفارشات پرداخت بین بانکی به تمام مشتریان بانک های مختلف در سراسر کشور در دسترس است. در واقع، سیستم ساتنا عملیات انتقال را ظرف نیم ساعت به اتمام می رساند.

سامانه ساتنا چیست؟

سقف انتقال پول ساتنا چقدر است؟

در سیستم بانکداری آنلاین و برنامه‌های بانکی، کلیه سفارشات پرداخت 50 میلیون تومانی و بالاتر را می‌توان در سامانه ساتنا پذیرفت و اجرا کرد. میزان انتقال پول در سیستم ساتنا از داخل شعبه نامحدود است و برای مقدار مورد نظر توسط مشتری، از طریق اینترنت بانک و موبایل بانک در هر یک از بانک‌ها متفاوت است. البته اگر مشتری یک حساب بانکی داشته باشد می‌توان با بیان دلیل دقیق تا 200 میلیون تومان پول را انتقال داد. حد حواله ماهیانه برای هر نفر 3 میلیارد تومان است.

هزینه انتقال پول در ساتنا

بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، هزینه انتقال پول در ساتنا 200 درصد از هر مبادله تا 25 هزار تومان است. مثلا در حواله 50 میلیون تومانی ساتنا مبلغ 10 هزار تومان باید پرداخت شود. بالاترین هزینه در نظام بانکی کشور برای این نظام تعیین شده است؛ شما می‌خواهید انتقال امن و فوری انجام شود، باید هزینه‌های بیشتری پرداخت کنید.

نحوه پیگیری پرداخت ساتنا

در صورت بروز مشکل در انتقال پول از طریق سامانه الکترونیکی ساتنا و بروز اختلاف بانکی، مشتریان می‌توانند شخصا و با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه بانک خود این مسئله را پیگیری کنند و با تماس گرفتن با شماره تلفنی که هر بانک به‌طور خاص برای ساتنا راه‌اندازی کرده است، این موضوع را پیگیری کنند.

اما از آنجا که واریز پول به یک حساب بانکی در بانک مقصد و یا اساسا انتقال پول از طریق سیستم ساتنا تنها بر اساس شماره شبا است که فرد اعلام می‌کند و آن را در فرم سفارش پرداخت وارد می‌کند، باید بیشترین توجه را به آن داشته باشد. زیرا در انتقال هایی که بر اساس شماره شبا هستند، هیچ اطلاعات دیگری از جمله نام و نام خانوادگی و سایر جزئیات در طول سپرده کنترل نمی شود، بنابراین باید قبل از ارائه شماره شبا از مقصد و تکمیل فرم، بسیار مراقب باشید که این شماره را صحیح وارد کنید.  

همچنین برای دریافت شماره شبا می توانید از طریق سایت ما در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه ممکن شماره شبای مد نظر خود را دریافت نمایید.

همه چیز در مورد سامانه ساتنا

مزایای استفاده از سیستم ساتنا

شاید مهم‌ترین مزیت استفاده از ساتنا، افزایش حداکثر ضریب امنیتی در تمام انواع انتقال‌ها باشد، به خصوص زمانی که مقدار مورد نظر زیاد باشد یا گیرنده دور باشد. اما باقی مزایای ساتنا، جدای از امنیت، این­ها هستند؛

اگر سرعت برای انتقال پول مهم باشد، ساتنا بهترین گزینه است، زیرا پول حداکثر در نیم ساعت منتقل می‌شود.

دیگر نیازی به بررسی و جابه­جایی های آن نیست و این کار همچنین نیاز به مراجعه به بانک گیرنده را از بین می برد.

ریسک ضرر یا سرقت وجود ندارد و خطر انتقال پول میان بانک ها به­ویژه در مقادیر زیاد را حذف خواهد کرد.

سخن پایانی

به‌طور کلی روش‌های انتقال پول متفاوت است. هر یک از این روش ها دارای قوانین خاص خود هستند و در حد انتقال، زمان انتقال و هزینه های متفاوت هستند. سیستم‌های مختلفی برای انتقال پول بین بانک‌های مختلف وضع شده‌اند و قوانین هر یک از این سیستم‌ها در طول زمان تغییر کرده‌است. دلیل اعمال حد سپرده توسط بانک مرکزی جلوگیری از فساد بانک و پولشویی است. با این حال، مشتریان هنوز می توانند با مشخص کردن دلیل انتقال توسط یک نشانه بانکی، این انتقال را انجام دهند. یکی از سیستم‌های سپرده فوری، سیستم ساتنا است که وجوه را در حداکثر نیم ساعت با بالاترین مقادیر و بالاترین سطح امنیت ذخیره می‌کند.

سوالات متداول

سیستم ساتنا چیست؟

سامانه ساتنا یک سامانه سپرده گذاری و انتقال برای پرداخت از یک بانک به یک بانک دیگر و برای مبالغ زیاد و با فرکانس پایین است.

چگونه پول را با ساتنا منتقل کنیم؟

نحوه انتقال پول ساتنا را می‌توان هم با مراجعه به بانک به صورت حضوری و هم از طریق اینترنت بانک انجام داد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *