حساب وکالتی

همه چیز در مورد حساب وکالتی

یکی از شرایط جدید ثبت‌نام خودرو در ماه‌های گذشته، افتتاح حساب وکالتی است. در گذشته افرادی که در سایت‌های ایران‌خودرو و سایپا ثبت‌نام می‌کردند، فقط باید یک شماره شبا معتبر اعلام می‌کردند، اما این روزها حساب وکالتی هم به شرایط خرید خودرو اضافه شده است.

افتتاح حساب وکالتی چه مراحلی دارد؟

پیش از اینکه درباره مراحل افتتاح حساب وکالتی صحبت کنیم، بهتر است کمی درباره مفهوم آن صحبت کنیم. حساب وکالتی درواقع یک حساب سپرده کوتاه‌مدت است. افرادی که بخواهند برای پرداخت های شتابی یک راه ساده انتخاب کنند، معمولاً حساب وکالتی را انتخاب می‌کنند.

به این صورت وجه مورد نیاز برای انجام معامله یا خرید از حساب وکالتی متقاضی برداشت می شود. افرادی که مشتریان کارگزاری بورس هستند، حتماً بایستی یک حساب در بانک های منتخب کارگزاری بورس باز کنند و برای معاملات خود از این طریق اقدام کنند.

به این صورت که شخص افتتاح کننده حساب به کارگزاری وکالت می‌دهد تا مبلغی که در حساب وکالتی وجود دارد را مسدود کند و مستقیم از آن برای انجام معاملات استفاده کند.

حساب وکالتی
حساب وکالتی

 درصورتی‌ که معامله هم انجام نشود، وجهی که در حساب بوده و مسدود شده، مجدداً آزاد می‌گردد. برای خرید خودرو یا انجام معاملات در بازار بورس، افتتاح یک حساب وکالتی ضروری است تا هنگام انجام معاملات یا خرید کالا، شما مبلغ مورد نظر را به این حساب منتقل کنید و به دیگران اجازه برداشت پول از این حساب را بدهید. مراحل افتتاح حساب نیز به شرح زیر است.

  • ورود به سامانه سجام و احراز هویت
  • دریافت کد بورسی پس از احراز هویت
  • دریافت نامه درخواست جهت افتتاح حساب وکالتی از کارگزاری های بورس
  • ارائه نامه درخواست به بانک های منتخب برای افتتاح حساب وکالتی
  • افتتاح حساب در بانک مورد نظر
  • ورود به سایت ebgo.ir
  • پس از ورود به سایت اعلام شده؛ بایستی کارگزاری مورد نظر خودتان را پیداکرده و شماره‌حساب دریافتی از بانک را در آنجا وارد کنید.
  • ثبت مشخصات حساب وکالتی و معرفی به کارگزاری
  • دریافت تائید کارگزاری
حساب وکالتی
حساب وکالتی

افتتاح حساب وکالتی در چه بانک هایی انجام می شود؟

امکان افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو در تمام بانک های ایرانی وجود دارد و مراحل افتتاح حساب در هر یک از این بانک ها متفاوت است. بانک های ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات، اقتصاد نوین، رفاه کارگران، مهر ایران، پاسارگاد، پارسیان، آینده، کشاورزی و … جزو بانک هایی هستند که می توانید در آن ها حساب وکالتی باز کنید.

نکته: اگر از قبل یک حساب قرض الحسنه کوتاه‌مدت در هر کدام از بانک ها دارید، می توانید آن را به راحتی به حساب وکالتی تبدیل نمایید و نیازی به حساب افتتاح جدید ندارید.

آیا با افتتاح حساب وکالتی برای خرید خودرو، دیگر نیاز به شماره شبا نیست؟

افتتاح حساب وکالتی جزو شرایط جدید ثبت‌نام در طرح پیش فروش خودرو سایپا و ایران‌خودرو است، اما همچنان ارائه یک شماره شبا برای ثبت‌نام ضروری است. افرادی که بخواهند در طرح فروش یکپارچه خودرو شرکت کنند، حتماً باید یک شماره شبا معتبر داشته باشند تا هنگام پرداخت مبلغ خودرو، از آن استفاده کنند.

قبلاً افرادی که در قرعه کشی خودرو شرکت می‌کردند، فقط باید شماره شبا بانکی خود را ارائه می‌کردند و هنگام تکمیل وجه خودرو هم به راحتی از طریق شماره شبا هزینه نهایی خودرو را پرداخت می‌کردند.

دریافت شماره شبا هم که یک روش بسیار سریع و آسان است از طریق سایت‌های اینترنتی در عرض چند ثانیه انجام می شود.

دریافت شماره شبا

دریافت اینترنتی شماره شبا

با توجه به این که علاوه بر افتتاح حساب وکالتی، همچنان ارائه شماره شبا برای شرکت در طرح یکپارچه خرید خودرو ضروری است، بهتر از با روش های دریافت شبا برای خرید خودرو آشنا باشید.

سایت ما در زمینه دریافت شماره شبا فعالیت می کند و می تواند با استفاده از اطلاعات حساب بانکی شما، مانند شماره کارت یا شماره حساب در عرض چند ثانیه شماره شبا را برای کاربران استعلام بگیرد.

در سایت ما برای ارائه خدمات هزینه بسیار اندکی حدود ۱۲۵۰ تومان دریافت می‌شود. از مزایای این سایت دارا بودن نماد اعتماد الکترونیک و پشتیبانی آنلاین و ۲۴ ساعته است.

پس در هر ساعت از شبانه روز می تواند پاسخگوی کاربران عزیز باشد. درصورتی‌که برای خرید خودرو به شماره شبا احتیاج پیدا کردید، نیازی نیست از روش‌های حضوری و وقت‌گیر استفاده کنید.

می توانید به راحتی در هر جا که باشید با استفاده از گوشی موبایل خود، از خدمات اینترنتی سایت ما استفاده کنید. با تبدیل شماره حساب به شبا یا تبدیل شماره کارت به شبا، به راحتی شناسه شبا حساب خود را به دست بیاورید.

سخن پایانی

به منظور ثبت‌نام در سامانه خرید خودرو، افتتاح حساب وکالتی ضروری است. در این نوشتار هر آنچه که لازم بود درباره حساب وکالتی بدانید، عنوان شد. تمام بانک های ایرانی حساب وکالتی را پوشش می دهند و شما می توانید به هر یک از بانک هایی که در آن ها حساب دارید مراجعه کنید و یک حساب جدید وکالتی باز کنید.

سوالات متداول

آیا می توانیم حساب قبلی خودمان را وکالتی کنیم؟

بله اگر حساب شما کوتاه‌مدت یا قرض الحسنه باشد، می توانید آن را به حساب وکالتی تبدیل نمایید.

کدام یک از بانک ها حساب وکالتی باز می کنند؟

در حال حاضر ۱۸ بانک ایرانی برای افتتاح حساب وکالتی معرفی شده اند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *