زمان انتقال وجه پایا در روز تعطیل

زمان انتقال وجه پایا در روز تعطیل

گاهی اوقات پیش می‌آید که نیاز داشته باشید در روز تعطیل مبلغ زیادی را به حساب فرد دیگری انتقال دهید، اما به خاطر محدودیت ‌هایی که در روز های تعطیل برای نقل و انتقال‌ های مالی وجود دارد، دچار مشکل شوید. سامانه پایا می‌تواند راه حلی برای برطرف کردن این مشکل باشد.

سامانه پایا چیست؟

سامانه پایاپای الکترونیکی یکی از سامانه‌ های نقل و انتقال بین بانکی است که توسط بانک مرکزی طراحی شده است. سامانه پایا دستور انتقال وجه را از بانک مبدأ دریافت می ‌کند و پس از پردازش آن، به بانک مقصد ارسال می ‌نماید. بانک نیز می‌ تواند دستور پرداخت یا انتقال وجه به صورت متعدد یا انفرادی را دریافت نموده و پس از دریافت دستور از بانک مقصد، آن ها را با سامانه پایا انتقال دهد.

سامانه پایا دو کاربرد مهم دارد که یکی از آن ها واریز و دومی برداشت مستقیم وجه است. واریز مستقیم سامانه پایا با استفاده از شماره شبا کار می‌کند و به دارندگان هر حسابی در بانک ‌های مختلف اجازه می‌ دهد تا با وارد کردن شماره شبا در زمان‌ های معین شده، مقداری مشخصی پول از حساب آن ها برداشت شود و به حساب دیگران در بانک‌های دیگر انتقال داده شود. سامانه (وم) یا همان واریز مستقیم برای پرداخت نمودن حواله ‌های بین بانکی، پرداخت حقوق کارمندان، حقوق بازنشستگی، پرداخت سود سهام، پرداخت پاداش، سود اوراق بهادار، پرداخت اجاره و … استفاده می‌شود.

برداشت مستقیم (بم) نیز یک روش برای پرداخت وجه است. در این روش مشتری از قبل به بانک اجازه می‌دهد تا در زمان‌ هایی که خودش تعیین می ‌کند، میزان مشخصی پول از حساب دیگران برداشت شده و به حساب خودش واریز شود. البته برای انجام این نقل و انتقال ‌ها دو طرف باید توافقنامه کتبی امضا کنند و به صورت حضوری در شعب بانک حاضر شوند تا بتوانند با امضای این توافق از سامانه استفاده کنند. سامانه برداشت مستقیم، برای پرداخت شهریه، پرداخت قبض و پرداخت حق عضویت مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

زمان انتقال وجه پایا در روز تعطیل

زمان انتقال وجه پایا

سامانه پایا برای انتقال وجه به صورت آنی به کار نمی‌رود. زیرا انتقال وجه در این سامانه سر ساعت های مشخصی انجام می ‌شود. این سامانه چهار چرخه جابجایی و انتقال وجه دارد که تنها سر این ساعت ‌ها پول واریز شده به حساب مورد نظر انتقال پیدا می‌ کند.

در روز های عادی چرخه تسویه در سه زمان ۳:۴۵، ۱۰:۴۵، دقیقه، ۱۳:۴۵ دقیقه و ۱۸:۴۵ صورت می گیرد که از ساعت ۱۲ آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۸:۴۵ دقیقه نیز این دستورهای پرداخت پذیرفته می‌شوند، اما در روزهای تعطیل این زمان بندی برای ثبت درخواست پرداخت و پذیرش دستور پرداخت فرق می‌ کند. در گذشته امکان انتقال وجه در روزهای تعطیل وجود نداشت، اما با الکترونیکی شدن بانک ‌ها و با استفاده از سامانه پایا، در روز های تعطیل نیز می‌ توان نقل و انتقال ‌های مالی را انجام داد.

در روز های جمعه و تعطیلات رسمی، پذیرش دستور پرداخت در سامانه پایه از ساعت ۱۲ تا ۱۳:۴۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. بنابراین در روز های تعطیل فقط یک چرخه انتقال وجود دارد، آن هم ۱۳:۴۵ دقیقه ظهر است.

دریافت شبا برای انتقال وجه با سامانه پایا

دارا بودن شماره شبا برای انتقال وجه با سامانه پایا ضروری است. به همین خاطر در سایت دریافت شبا این امکان فراهم شده تا حتی کاربران در روز های تعطیل هم بتوانند از خدمات سایت دریافت شبا استفاده کنند. سایت دریافت شبا به صورت شبانه روزی فعال است و امکان دریافت شماره شبا را برای کاربران میسر می ‌سازد. کاربرانی که از خدمات سایت دریافت شبا استفاده می ‌کنند، آگاه هستند که برای به دست آوردن شماره شبا باید ابتدا شماره کارت بانکی یا شماره حساب خود را داشته باشند تا بتوانند با تبدیل آن ها به شماره شبا برسند. در واقع سایت دریافت شبا دو راهکار برای محاسبه شماره شبا دارد که عبارتند از:

  • تبدیل شماره کارت به شبا
  • تبدیل شماره حساب به شبا

مراحل دریافت شماره شبا

فرقی نمی‌کند که کاربران کدام یک از روش ‌های تبدیل کارت به شبا یا تبدیل حساب شبا را انتخاب کنند، برای به دست آوردن این شناسه، ورود به سایت و ثبت نام ضروری است. بنابراین کاربران ابتدا باید وارد سایت دریافت شبا شده و یک پنل کاربری برای خود ایجاد نمایند. سپس با طی مراحل زیر در عرض چند ثانیه می ‌توانند این شماره را دریافت کنند.

  • انتخاب گزینه تبدیل کارت به شبا یا حساب به شبا
  • وارد کردن شماره حساب یا شماره کارت به صورت دقیق
  • پرداخت هزینه استعلام (مبلغ ۱۲۵۰ تومان)
  • انتخاب گزینه دریافت شبا
زمان انتقال وجه پایا در روز تعطیل

کلام آخر

سامانه پایا به کاربران بانک ‌های گوناگون این امکانات این امکان را می ‌دهد تا بتوانند در روز های تعطیل هم نقل و انتقال‌های خود را انجام دهند. زمان انتقال وجه در روز های تعطیل با سامانه پایا فقط یک بار در روز آن هم در ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه است. اگر برای انتقال پایا به شماره شبا نیاز داشته باشید نیز می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به سایت دریافت شبا مراجعه کنید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *