تفاوت شماره حساب سیبا با شبا

تفاوت شماره حساب سیبا با شبا

سیستم یکپارچه بانک ملی ایران با نام اختصاری سیبا ویژگی نگهداری اطلاعات حساب مشتری در کامپیوترهای مرکزی بسیار مدرن را دارد و با استفاده از تجهیزات مخابراتی ماهواره ای که به طور مداوم به یک کامپیوتر مرکزی متصل است؛ مشتریان می­توانند از هر یک از شعبه های سیبا در کشور استفاده کنند. برای استفاده یکسان از خدمات سیبا، به عبارت دیگر، همه شعبه‌های سیبا در سراسر کشور مثل یک شاخه است.

همه چیز درباره شماره حساب سیبا

سیبا یعنی تحت پوشش سیستم یکپارچه بانک ملی ایران و تمامی واحدهای دارنده حساب بانکی ملی می­تواند بدون پرداخت کارمزد در کمترین زمان ممکن (مانند همیشه برای مردم عادی) فقط با داشتن شماره حساب، وجه را به حساب شخص دیگر و همچنین با ارائه چک واریز کند و یا با تایید هویت اسناد را از موجودی حساب برداشت نماید.

اسناد مورد نیاز:

1- تکمیل فرم درخواست برای باز کردن حساب جاری بانک ملی

2- مدارک لازم برای باز کردن حساب جاری (مطابق نوع)

شرایط و ضوابط کلی:

  1. بانک فقط ملزم به پرداخت چک‌هایی است که صادرکننده در حساب تحت مسئولیت، وجه به قدر کافی دارد.
  2. دارنده حساب حق ندارد به دلیل وجود معاملات خود با بانك هنگامی كه وجوه آنها به حساب او ثبت نشده است چك صادر کند و بانك الزامي در پرداخت وجه چنين چك هایی نخواهد داشت.  
  3. در صورت رعایت مقررات، اگر پرداخت صورت نگیرد، صاحب حساب مسئول هر گونه شکایت و خسارت احتمالی است. دارنده چک مسئول هر گونه مسئولیت قانونی ناشی از آن است.
  4. دارندگان حساب باید تا دسته چک‌هایی را که بانک به آن‌ها داده بود، در صورت لزوم، نگه دارد و اگر یکی از برگ های چک گم یا دزدیده شده باشد، دارندگان حساب باید با بانک تماس بگیرند و یا بدون تاخیر به صورت کتبی اطلاع دهند و اگر اطلاع ندهند بانک مسئول پرداخت چک ها نیست.

بانک هنگام پرداخت چک البته به صحت مطالب و امضای ناشر توجه خواهد کرد؛ موارد جعل امضا و یا اضافه کردن محتویات چک، اگر آن به اراده تشخیص داده شود، بانک مسئول تقلب نیست. بنابراین، کل زیان های ناشی از تقلب در چک و فرم درخواست چک به صاحب حساب واریز خواهد شد.

شماره حساب سیبا

شماره شبا چیست؟

بر اساس تعریف بانک مرکزی، «شبا» مخفف «شماره حساب بانکی ایرانیان» است. این رقم توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور طبق استاندارد ایزو 13616 تعریف و تبیین شده است و به زودی کلیه پرداخت های بین بانکی منحصرا توسط شرکت شبا انجام خواهد گرفت.

هر شماره حساب بانکی را می توان به یک شماره حساب «شبا» تبدیل کرد. برای دریافت شماره شبا می توانید هم به صورت حضوری و مراجعه به بانک اقدام کنید و هم راه ساده تر مراجعه به سایت های آنلاین مثل سایت دریافت شبا را انتخاب کنید.

عدد شبا چند رقم است و ساختار آن چیست؟

شماره شبا یک شناسه 24 رقمی است که پس از کد کشور ایران یعنی «IR» قرار داده می‌شود. ساختار عدد شبا به شرح زیر است:

توجه: شماره حساب بانکی لزوما 18 رقم ندارد و ساختار شماره حساب هر بانک با بانک دیگر متفاوت است. به منظور حفظ استاندارد در استفاده از شبا، صفرهای پرکننده در پشت شماره حساب تا 18 رقم قرار می‌گیرند.

تاریخچه شماره شبا

قبل از IBAN، استانداردهای ملی مختلفی برای شناسایی حساب‌های بانکی وجود داشت که برای برخی از کاربران گیج‌کننده بود و اغلب منجر به از دست رفتن اطلاعات مسیریابی تراکنش در پرداخت ها می­شد. همچنین این شماره حساب‌ها دارای ارقام بررسی (کنترل صحت ساختار) نبودند و این امر احتمال خطا در انتقال وجوه را افزایش می‌داد.

در سال 1997، برای حل این مشکلات، سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) یک استاندارد جدید به نام ISO 13616 منتشر کرد. بر اساس این استاندارد، شماره حساب‌های بین‌المللی تحت نام IBAN که مخفف شماره حساب بین‌المللی بانک است برای معاملات بین‌المللی معرفی شده‌است.

استاندارد ISO در سال‌های 2003 و 2007 بهبود یافت. در سال 2007، استاندارد ایزو 13616 به دو بخش تقسیم شد. در بخش دوم (ISO 13616-2:2007) پیشرفت‌های زیادی انجام شد و استاندارد پذیرفته شده برای انتقال پول بین‌المللی شد.

نام رسمی این بخش از استاندارد SWIFT است که امروزه بیشتر معاملات مالی بین‌المللی از طریق آن انجام می‌شود. در ایران از تاریخ اول ژانویه 2007 بانک مرکزی جمهوری اسلامی استفاده از شبا را اجباری برای انتقال ارز کرده است. این شماره در معاملات داخلی بانک نیز استفاده می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که گفنه شد حساب جاری بانک ملی یک سامانه یکپارچه با نام اختصاری سیبا است که وظیفه نگهداری اطلاعات حساب مشتری در کامپیوترهای مرکزی را برعهده دارد.

شماره شبا بالاترین استاندارد و امنیت برای انجام کار بانکی و هر انتقال پول را دارد، شما را از هر اطلاعات شخصی و بانکی دیگر بی نیاز می‌کند. مهمترین نکته این است که به دلیل افزایش تدریجی هزینه انتقال کارت به کارت، همان کار را می‌توان از لحاظ اقتصادی ارزان‌تر با شماره شبا و از طریق سیستم‌های پایا و ساتنا منتقل کرد.

سوالات متداول

کاربرد شماره شبا در چیست؟

شما هنگام دریافت یا واریز پول مانند کارت خوان (POS) یا دروازه پرداخت آنلاین به شماره شبا نیاز دارید.

شماره شبا چند رقم است؟

این شماره 24 رقم است، البته، این 24 رقم در ابتدا شامل IR نمی شود (با IR، در مجموع 26 نویسه می شود).

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *